Как да разчитаме етикетите с хранителни стойности и кои са четирите най-критични съставки, които да избягваме
Здравей и благодаря, че посети моя холистичен кулинарен свят! Вярвам, че щом си тук и четеш тази статия, правиш най-доброто, на което си способен, за постигането на по-здрав и балансиран начин на живот. В най-съвършения си вариант, това би означавало меню, състоящо се само и единствено чиста, истинска, богата на редица важни нутриенти, храна. За съжаление, обаче, все по-забързаното ежедневие ни принуждава понякога да прибягваме до пакетирани продукти. В супермаркета виждаме редица „здравословни“ храни, които привличат вниманието ни с така нашумелите модерни етикети, като „Веган“, „Био“, „Без глутен“, „100% натурално“. Добре е, да сме предпазливи именно с такъв тип предложения, тъй като е възможно да съдържат много екстри, които да излагат здравето ни на риск. Списъкът с подобни съставки е дълъг, но днес ще разгледаме кои са първите четири от тях, които да откриете и елиминирате. Ще разкажа какво представляват въпросните „вредители“, какви щети могат да причинят на тялото, как да ги разпознаем и избегнем.
Трансмазнините
Изкуствените трансмазнини, наричани още трансмастни киселини, са частично хидрогенирани ненаситени мастни киселини, чиято структура е умишлено изменена. Те се създават в промишления процес, наречен хидрогениране, при който се добавя водороден атом в течни растителни масла, за да ги превърне в твърди мазнини. Причината компаниите да използват трансмазнини в храните е, че те са лесни за употреба, евтини за производство и трайни за дълго време. Трансмазнините придават на храните необходимия вкус и структура.
Как трансмазнините се отразяват на нашето здраве?Трансмастните киселини благоприятстват възпалението, повишават триглицеридите, покачват нивата на лошия холестерол (LDL) и понижават тези на добрия (HDL). По този начин допринасят за запушване на артериите, увеличават риска от сърдечни заболявания, инсулт и рак.
Трансмазнините могат да бъдат открити в много храни, но най-вече в пържените картофи и поничките, печените сладкиши, пайовете, бисквити, тестото за пици, крекери, както в маргарина и твърдите мазнини за печене. Широко разпространени групи храни, с високо съдържание на трансмазнини са:
- Промишлено произведени тестени изделия: Готови баници и закуски, бутер тесто, замразена пица и т.н.
- Пакетирани хрупанки: солети, чипс, царевични пръчици, пуканки за микровълнова печка;
- Царят на сосовете, кремовете и десертите: растителна сметана;
- Най-сладкото изкушение: шоколад.
Най-добрият начин да избегнете трансмазнините е като се откажете от пържени и преработени храни колкото е възможно повече. Също така, проверявайте етикетите на продуктите, които купувате. Ако на тях е отбелязано „хидрогенирани масла“ или „частично хидрогенирани масла“, това гарантира съдържанието на трансмастни киселини. Ако приготвяте храната си в домашни условия, можете да замените маргарина и растителните масла с органично краве масло, гхи, авокадово/сусамово олио, кокосово масло, зехтин.
Високофруктозен царевичен сироп (HFCS)
Високофруктозния царевичен сироп е подсладител, който масово се използва в хранителната индустрия, като по-евтин вариант от обикновената тръстикова захар. Той съдържа комбинация от глюкоза и фруктоза и тялото ги преработва по различен начин от другите захари. В процеса на разграждане на фруктозата не се отделя инсулин и лептин, които помагат за потискане на апетита. Това означава, че фруктозата остава в кръвта и не се транспортира до мускулните клетки и черния дроб, където тя може да се използва за енергия. Казано по-елементарно – хората, които консумират продукти, съдържащи високофруктозен царевичен сироп, изяждат по-големи количества преди да се почувстват сити. Поради тази причина, прекомерният прием на фруктоза в организма може да бъде причина за развитието на диабет, затлъстяване, чревни проблеми, зрителни, съдови и бъбречни заболявания.
HFCS често се добавя към голямо разнообразие от продукти, като безалкохолни напитки, кетчуп, сладолед, бонбони, зърнени храни, протеинови барчета, хляб, кисело мляко, салатен дресинг и преработени меса. Така, че когато купувате пакетирани храни, обърнете внимание на техния състав, в който могат да присъстват думи като „царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза“, „царевичен сироп“ и „царевична захар“.
Изкуствени подсладители
Много често хората, които искат да влязат във форма, се стремят да консумират ниско-калорични продукти без захар и залагат на различни „здравословни“ алтернативи. Съжалявам, че съм носител на лоши вести, но съставки като Аспартам, Сукралоза, Захарин, Ацесулфам Калий, Неотам са не само изкуствени и нехранителни вещества, но също така са ключови в стимулирането на апетита, увеличаването глада за въглехидрати и съхраняването на мазнини в организма, което води до покачване на телесното тегло. Освен това, те са свързани и с проявата на алергични реакции и заболявания, като хронично главоболие, храносмилателни проблеми, затлъстяване, диабет и дори рак.
Изкуствените подсладители се срещат в повечето диетични храни, като диетична сода, дъвки без захар, ароматизирани кисели млека, зърнени храни и пуканки. Вместо нискокалоричните продукти, използвайте естествени подсладители, като мед, кленов сироп, фурми, кокосова захар, стевия.
Мононатриев глутамат
Мононатриевият глутамат е сол на натрия и глутаминовата киселина, която действа като подобрител на вкуса. Той успешно заблуждава мозъка, че това, което консумираме, съдържа белтъчини и е изключително вкусно. Това е една от най-големите уловки на съвременната хранителна индустрия. Освен че може да овкуси и най-безвкусната храна, глутаматът пристрастява особено младите хора към консумация на неособено здравословни, но прилично овкусени храни. Тази хранителна добавка предизвиква непреодолим апетит към храните, към които се добавя.
Когато се консумира над количеството, което тялото произвежда естествено, глутаматът може да доведе до състояние, наречено екситоксичност. Казано с други думи – това е свръхстимулиране на нервната система и не е изключено да е една от вероятните причини за неврологични заболявания, като множествена склероза, паркинсон, амиотрофична латерална склероза, инсулт и загуба на паметта.
Мононатриевият глутамат се използва в сухи и консервирани супи, кубчета бульони, крекери, чипс, царевични пръчици, меса, колбаси, салатни дресинги, замразени пакетирани храни, дори и в храни за новородени. Въпреки че е възможно да не е посочен директно на етикета, мононатриевият глутамат може да се среща под различни имена, посочени по-долу.
Имената на съставките, които ВИНАГИ съдържат глутаминова киселина: | Имената на съставките, които ЧЕСТО съдържат глутаминова киселина: |
à Глутаминова киселина à Глутамат à Мононатриев глутамат à Монокалиев глутамат (Е622) à Калциев глутамат (Е623) à Моноамониев глутамат (Е624) à Магнезиев диглутамат (Е625) à Всичко „хидролизирано“ à Хидролизиран протеин à Калциев казеинат à Автолизирана мая à Желатин à Соев протеин à Соев изолат протеин à Суроватъчен протеин à Соев сос à Умами à Всичко, съдържащо „протеаза“ à Всичко „ензимно модифицирано“ à Всичко „ферментирало“ |
à Карагенан (Е407) à Малтодекстрин à Олигодекстрин à Естествен вкус à Лимонена кисеслина, цитрат (Е330) à Всичко „Ултра-пастьоризирано“ à Ечемичен малц à Бирена мая à Пектин (Е440) à Малцов екстракт à Поправки |
В заключение ще споделя, че за мен най-добрата диета се състои от замяната на пакетираните храни с домашно приготвени ястия, богати на редица нутриенти, за чиито произход сте информирани. Чистите плодове и зеленчуци, зърнените и бобови култури, ядките, семената, месните и млечни продукти от пасищно-отглеждани животни, смело мога да нарека супер храни, които гарантират цялостното здраве и постигане на желаните ползи.